Photos

Photographer's Note

Alaska’s only public aquarium and ocean wildlife rescue center is celebrating ten years on the shores of Resurrection Bay. Visitors to this “window on the sea” have close encounters with puffins, octopus, sea lions and other sealife while peeking over the shoulders of ocean scientists studying Alaska’s rich seas and diverse sealife.

They are a private, non-profit corporation with approximately 105 full-time employees and dedicated staff of volunteers and interns.

The Alaska SeaLife Center is dedicated to understanding and maintaining the integrity of the marine ecosystem of Alaska. They achieve their mission through research, rehabilitation, conservation, and public education.

Center-based research projects help scientists discover reasons for declining marine animal populations and environmental changes.

The Alaska SeaLife Center provides care for sick and injured marine animals, yielding important information about wildlife populations

From early education to Elderhostel, the Alaska SeaLife Center educational programs and presentations are designed to expand the public's knowledge of Alaska's marine ecosystems.

The many exhibits at the Alaska SeaLife Center immerse visitors in Alaskan marine ecosystems and provide opportunities to watch animals in naturalistic habitats as well as research settings.

pls find the other two on WS

*** *** ***

Alaska SeaLife Center Alaska'nın tek halka açık dev akvaryumu... Esas görevleri denniz hayatını tanıtmak ve bence en önemlisi, deniz canlılarının ve türlerinin devemlılığı ile hayatlarını sürdürecek ortamlarını korumak... Bu çalışmanın içinde bu canlıların takibi ile sağlık sorunu yaşayanlarının bu merkezde rehabilitasyonu ve tekrar doğal ortamlarına döndürülmeleri de var... Bir vakıf şeklinde ve gönüllü çalışanları ile 10 yıldır bu hizmeti vermekteler... İmrenerek, kıskanarak ve gıptayla neredeyse bir tam günümü burada geçirdim... Yaşadıklarımı, öğrendiklerimi anlatmak buraya sığmaz... Hele ülkemizde denizlerimizi ve canlılarını nasıl yok etme çabası içinde olduğumuzu düşündükçe içim fazlasıyla buruldu... Alaska'daki her eğitim çağındaki çocuğun en az bir sefer bu merkezden geçtiğini de düşününce 3 taraflı denizlerle çevrili ülkemiz eğitim sistemi içindeki "deniz" ile ilgili bölümleri de çok merak ettim... en kısa sürede araştıracağım... zira benim zamanımda yoktu ...

Alaska serisi, her yerden resimlerle devam etmesi halinde en az bir ay sürer... o yüzden bu gün sırayı takip etmeden direk güneye geçtim... zira araya Hindistan seyahati girecek ve 15 gün TE ye ilgi şansım olamayacak... Bu yüzden yarın eğer fırsat bulabilirsem doğal ortamlarında bir "balina show" yükleyip ara vereceğim... Eğer fırsat bulamaz isem tüm TE dostlarıma sevgi, mutluluk ve sağlık dolu bir bayram diliyorum... ;))

WS de 2 adet daha bu konuda resim var... bakmanızı tavsiye ederim ;))

Photo Information
Viewed: 3338
Points: 32
Discussions
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH