Photos

Photographer's Note

As there are no photos of The Terrace Houses of Ephesus in TE, I decided to upload some more.

The terrace house 2 in Ephesus, an "insula" with seven housing units, was excavated in the years 1962 -1985. Due to its excellent condition, its furnishing with wall-paintings, marble panelling and mosaics but also rich supply of sculpture, small-findings and household effects the terrace house 2 represents one of the most important monuments of Roman imperial housing in the Eastern Mediterranean.

In 1977, even before the whole insula was excavated, V. M. Strocka submitted the mural paintings and W. Jobst the mosaics of the housing units 1-5 of the upper terraces. The excavator summarized the history of the building as follows: the origin and the utilization of the insula took place from the first century AD until the building was destroyed by an earthquake in the beginning of the seventh century AD. The discovery of a coin from the time of Heraklios seemed to confirm this thesis. Therefore, the authors assumed the majority of the decoration to be from late antiquity, the main part originating in the first half of the fifth century AD.

However, new archaeological evidence from the housing units 6 and 7, recent excavations, the building analysis which was begun in 1995, revision of the rich inventory and indices provided by the graffiti enforced the doubts of this late dating. In course of the research being conducted for the project "Preparation for Publication" these doubts were confirmed. Accordingly, the housing units of the Terrace House 2, including their decorations and inventories, were already destroyed by an earthquake around 262 AD. This results in extensive consequences concerning the dating and especially the interpretation of the qualitative differences in the decoration of concurrent room contexts.
***
2 NOLU EV: Evin girişi batıdaki sokaktandır. Buradan dor düzenli dört sütunlu atriuma geçilir. Atriumun güneyi sonradan mutfak haline getirilmiştir. Ayrıca bunun arkasında evin latrini yer alır. Evin merkezi olan peristyl dokuz zarif sütunla çevriliyken güney kısmı depremde zarar görünce basit sütun ve kemerlerle yenilenmiştir. Bu kısımdaki Tablinium (ev sahibinin oturmasına mahsus avluya direkt olarak açılan büyük niş) tonozunda Dionysos ve Ariadne’yi cennet bahçesinde gösteren cam mozaik vardır. Tablinium’un ön kısmında taban mozayiğinde pano içinde bir Triton’un çektiği deniz atına binmiş Nereid işlenmiştir. Peristylin kuzeyindeki iki büyük odanın konumu ve tabanındaki mozaikler bunların Triklinium (yemek odası) olduğunu kanıtlamaktadır. Burada doğu odasındaki klinelerin yerleri bellidir. Odanın güneyindeki duvarda girişin iki yanında cam mozaiklerle bezeli çeşmeler vardır.

Efes Yamaç evleri genel olarak birer malikhanedir ve Roma İmparatorluk Dönemi’nde Efesli zengin tabakanın lükse olan düşkünlüğünü gözler önüne sermektedir. Efes Yamaç Evleri Akdeniz Bölgesi’nde henüz başka bir benzeri olmayan arkeolojik zenginliktir. Bunlar ziyaretçilere Roma Çağı’nda kent halkının yaşam tarzı ve oturma (ev) kültürü hakkında doğrudan izlenimler edinebilme olanağı vermektedir.

Efes’te oturan halkın büyük bir bölümünü temsil eden ve normal yaşam süren halkın sayısı çok daha fazladır. Bunlar kent merkezinden uzakta teraslar üzerinde (üstte ve limana yakın teraslar) birbirine yanaşık düzende inşa edilmiş konutlarda otururlardı. Bunlar uzun süre kullanılmış yapılar oldukları için çok düzenli plana sahip değillerdir. Her konut iki veya en çok üç odadan oluşur. Evin erkeği daha çok dışarıdaki işiyle uğraştığı için konutların bu durumu normaldir. Ev içindeki eşyalar basittir ve her evin birer küçük avlusu vardır. Taş kaplı avluda bir sarnıç bulunur. Villa inşa fikri ve geleneği Geç Roma Çağı’nda başlamıştır.

egeerhan, ayk55, mortijo, HOBO, ecem35 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 7257
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by Selen Ediger (SelenE) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 131 W: 11 N: 330] (1276)
View More Pictures
explore TREKEARTH