Photos

Photographer's Note

Second Photograph of the series...

Kadıkoy, formerly known as Chalcedon has its roots in aciet history. The erliest settlement, dating around 4000-3000 BC., was in Fikirtepe area, in the north of present Kadıkoy. The city, some distance from the center of Istanbul,lies at the intersection of Bosphorus and the sea of Marmara and enjoys a natural harbor, used as a port since ancient times. The natural and strategical location of Kadıkoy provide an excellent setting for many civlilizations, such as the Greeks,Persians, Romans and then became major strategic and commercial Byzantine Centre.

After the conquest of Constantinopoli in 1453, the Ottoman Emperor Fatih Sultan Mehmet appointed his fist qadi(judge) to Chalcedon,prompting tne new name, Kadikoy.

------------------------------------------------------

Antik adı Chalkedon olan Kadıkoy'de görülen ilk yerleşim MÖ 4000-3000 yıllarına tarihlenmektedir. Bu yerleşim günümüzde Kadıkoy'un kuzeyinde bulunanan Fikirtepe'de bulunmaktadır. İlçe konum olarak İstanbul'un tam merkezinde, Marmara Denizi ile Boğaziçinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Doğal bir liman özelliğide bulunduğu için Antikçağ'dan beri bir liman olarak kullanılmaktadır. Kadıkoy tarih içerisinde doğal ve stratejik konumundan ötürü; Yunanlılar, Persler; Romalılar ve Bizanslılar için mükemmel bir yerleşim olanağı sağlamıştır.

İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından, bölgeye ilk kadı kendisi tarafından atandı ve adı Kadıkoy olarak değiştirildi.

Regards / Saygılarımla
Anıl

att, Fatmas, ALIRIZA, turkamerikali has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2012
Points: 14
Discussions
Additional Photos by Anil Tamer Yilmaz (Thrax) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 267 W: 64 N: 350] (2600)
View More Pictures
explore TREKEARTH