Photos

Photographer's Note

The Biblical Museum of Liberty University is located on the ground floor of the library. It would be more correct to call it a mini-museum. In just a few minutes’ time, visitors can travel from the great flood all the way through the Byzantine period, exploring artifacts from eras of Jewish and New Testament history that bring the Bible to life. Almost all of the artifacts and replicas in the museum are owned by Dr. J. Randall Price, distinguished research professor and museum curator at Liberty University. Dr. Price has worked as an archaeologist in Israel and has been collecting the pieces for 40 years. He provides the artifacts and Liberty provides the space. His opinion is that the museum’s current state is just the beginning and his hope is that Liberty will acquire it sometime in the future.

This is the portrait of a Roman soldier mannequin which catches the eye as soon as one enters the museum. I realized that his eyes are not in perfect alignment and he looks like he has a lazy eye. One of the workshop photos, Roman Soldier, shows him in context. The other photo, Statuettes of Priests, depicts a collections of priest statuettes from Elba, one of the earliest world powers from Mesopotamia.


Tembel Gözlü Romalı Asker

Özgürlük Üniversitesi’nin Kutsal Kitap Müzesi, kütüphanenin zemin katında yer almaktadır. Mini müze olarak adlandırmak daha doğru olur. Sadece birkaç dakika içinde ziyaretçiler, Kutsal Kitabı hayata geçiren Yahudi ve Yeni Ahit tarihinin eserlerinden artefaktları keşfederek büyük selden Bizans dönemi sonuna kadar seyahat edebilir. Müzedeki neredeyse tüm eserler ve kopyalar, Özgürlük Üniversitesi'ndeki seçkin araştırma profesörü ve müze küratörü Dr. J. Randall Price'a aittir. Dr. Price, İsrail'de bir arkeolog olarak çalıştı ve 40 yıldır parçaları topluyor. Eserleri o, Özgürlük de yer sağlar. Onun düşüncesi, müzenin şu andaki durumunun sadece bir başlangıç olduğu ve umudu, Özgürlük'ün onu gelecekte bir zaman edineceğidir.

Bu, müzeye girer girmez göze çarpan, Romalı bir asker mankeninin portresi. Gözlerinin mükemmel bir hizada olmadığını ve göz tembelliğinin olduğu gibi görünüyordu. Atölye fotoğraflarından biri olan Romalı Asker, bağlamda onu gösteriyor. Diğer fotoğraf, Rahipler Heykelcikleri, Mezopotamya'nın en eski dünya güçlerinden biri olan Elba'dan gelen papaz heykelcikleri koleksiyonunu gösteriyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1027 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/40
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 7.96 mm (in 35mm: 44.0 mm)
Date Taken: 2019-04-05 16:04
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, pajaran, ikeharel, snunney, Fis2, jhm, Cricri has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 360
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7616 W: 302 N: 16400] (61989)
View More Pictures
explore TREKEARTH