Photos

Photographer's Note

This is the current sorry state of the organ of Clayborn Temple. From my internet search, I found out that the Temple’s organ was the first one in the city powered by electricity, and with at least 5,000 pipes, it remains the city’s largest (The Life, Death, and Rebirth of Clayborn Temple; Memphis The City Magazine).

According to John Beifuss, much of the organ is in “excellent” shape. Many of the pipes, however, have been broken or knocked over by the vandals that broke into the church during the past decade. Even so, "the pipes that are still in here and playable are magnificent," quoting Koziel, a member of the Memphis chapter of the American Guild of Organists, who removed individual pipes from their ranks and blew through them, like a flute, to check for pitch and timbre. Let us hope that they decide to restore the organ.

The workshop has a photo of The Bell of Clayborn Temple.


Clayborn Tapınağı’nın Orgu

Bu, Clayborn Tapınağı'ndaki orgunun mevcut üzgün halidir. İnternet araştırmamdan, Tapınağın orgunun kentte elektrikle çalışan ilk olduğunu öğrendim ve en az 5.000 borusu ile şehrin en büyüğü olmaya devam ediyor (Clayborn Tapınağı'nın Yaşamı, Ölümü ve Yeniden Doğuşu; Memphis Şehir Dergisi).

John Beifuss'a göre, orgun çoğu “mükemmel” durumda. Bununla birlikte, boruların çoğu, son on yıl içinde kiliseye giren vandallar tarafından kırılmış ya da devrilmiştir. Öyle olsa bile, Amerikan Orgcular Teşkilatı Memphis bölümünün bir üyesi olan Koziel’in tek tek boruları saflarından çıkarıp ve ton ve tını için kontrol etmek için bir flüt gibi, içine üfledikten sonra söylediğine göre "hala burada bulunan ve çalınabilir borular mükemmeldir." Orgu restore etmeye karar vereceklerini umalım.

Atölyede Clayborn Tapınağı'nın Çanının bir fotoğrafı var.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 940 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/25
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-06-19 15:17
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, pajaran, Fis2, snunney, jhm, Cricri, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 472
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH