Photos

Photographer's Note

The Castillo de San Cristóbal is a former Spanish fort in San Juan, Puerto Rico. It was built by Spain to protect against land based attacks on the city of San Juan. It is part of San Juan National Historic Site.

Castillo de San Cristóbal is the largest fortification built by the Spanish in the New World. When it was finished in 1783, it covered about 27 acres of land and basically wrapped around the city of San Juan. Entry to the city was sealed by San Cristóbal's double gates. After close to one hundred years of relative peace in the area, part of the fortification (about a third) was demolished in 1897 to help ease the flow of traffic in and out of the walled city.

This was a difficult photo. If I had used a flash, I would have blown out the walls of the tunnel. Not using a flash guaranteed that the well-lit areas would be washed out. Since I applied heavy post processing to make it look presentable, I am going to upload a copy of the original photo to the WS.


San Cristóbal Tünelleri

Castillo de San Cristobal San Juan, Porto Riko’da eski bir İspanyol kalesidir. San Juan kentini karadan saldırılara karşı korumak için İspanya tarafından yaptırılmıştır. San Juan Milli Tarihi Sitesi’nin bir parçasıdır.

Castillo de San Cristobal Yeni Dünya’da İspanyollar tarafından inşa edilen en büyük istihkâmdır. 1783 yılında tamamlandığında takriben 27 dönümlük bir araziyi kaplıyordu ve temel olarak San Juan kentini sarıyordu. Şehre giriş San Cristobal çifte kapıları tarafından kapanırdı. Bölgede yüz yıla yakın göreli barıştan sonra, surların bir parçası (yaklaşık üçte biri) duvarlı şehrin giriş ve çıkış trafik akışını hafifletmek için 1897 yılında yıkılmıştır.

Bu zor bir fotoğraf oldu. Flaş kullansaydım tünelin duvarlarını silecektim. Flaş kullanmamak iyi aydınlatılmış alanların yıkanmış olmasını garanti etti. Ben insan içine çıkabilir görünmesi için ağır bir sonra-işleme uyguladığımdan WS’a orijinal fotoğrafın bir kopyasını yükleyeceğim.

Photo Information
Viewed: 1868
Points: 36
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7204 W: 301 N: 15593] (58703)
View More Pictures
explore TREKEARTH