Photos

Photographer's NoteThis photo is dedicated to Paja (Pavle Randjelovic, pajaran) who has said on many occasions that he likes to fish.

A few weeks ago, during our Spring Break, it was unusually warm. My wife had the day off, too, and we went out for lunch past Volant. On the way back, we stopped in Volant for a leisurely stroll when I spotted these people fishing in Neshannock Creek. I had never seen so many people fishing in the creek before and I especially took this photo for Paja, who likes to fish and has posted a few fishing photos along Velika Morava.


Paja’nın Hobidaşları

Bu fotoğraf balık tutmayı sevdiğini birçok kez söylemiş olan Paja’ya (Pavle Randjelovic, pajaran) adanmıştır.

Birkaç hafta önce, bizim İlkbahar Tatili sırasında, hava olağandışı sıcaktı. Eşimin de çalışmadığı bir gündü ve biz Volant’ın ötesinde öğle yemeğine çıktık. Dönüş yolunda, biraz dolaşmak için Volant’ta durduğumuzda Neshannock Çayı’nda balık avlayan bu insanları gördüm. Daha önce çayın içinde balık tutan bu kadar çok insan görmemiştim ve özellikle balık tutmayı seven ve Velika Morava boyunca birkaç balıkçı fotoğrafı yükleyen Paja için bu fotoğrafı aldım.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8 - 247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1172 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/320
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 10.62 mm
Date Taken: 2016-03-08 14:45
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 1682
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7199 W: 301 N: 15583] (58669)
View More Pictures
explore TREKEARTH