Photos

Photographer's Note

Bu fotoğraf türbe kapısının girerken sol yanında bulunan ve mermer üzerine işlenmiş detayları göstermekte.

Motiflerde en alta baktığımız zaman; iki lâle, lâlelerin üzerinde de iki adet iç içe geçmiş beş yapraklı iki çiçek ve onları kapsayan iki Horasani taç sembolü görüyoruz. Bektaşilikteki katlı anlatım sisteminde bir anlamı Hasan ve Hüseyin bu sembollerin. Yani Hz Muhammedin " Cennet çiçeklerim " diye sevdiği iki torununu temsil ediyor.

Bu sembollerin üzerinde; sağ ve soldakiler yarım olarak dört kapı işlenmiş. Yesevî okulunun öğretisi olan dört kapı; Hacı Bektaş Veli ile Anadolu'ya getirilmiş ve her kapıya on makam ekleyerek Bektaşiliğin temeli oluşturulmuş. Dört kapı'nın bir manası şöyle: Birinci kapı Şeriat, İkinci Kapı Tarikat, Üçüncü kapı Maarifet ve Dördüncü Kapı Hakiykat.

Bu iki sembol arasında tam ortada bir haç oluşmakta. Buradaki manası Hıristiyanlıktan farklı. Bu haç Madde çizgisi ile mana çizgisinin kesişim yerini belirtiyor. Bu ise İnsan ( Kâmil, olgun insan ).

Dört kapının üzerinde ise üç kapı görülmekte. Burada sembolleştirilen; Allah, Muhammed, Ali üçlemesi.

Bu motiflerin en üzerinde ise iki yarım bir tam lâle sembolü ile iki servi ağacı motifi bulunmakta. Servi sembolik manada Ebediyyet, sonsuzluk demektir.

Eh yine hazineleri saçtık, savurduk...

İç huzuruyla :)

berek has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3301
Points: 10
Discussions
Additional Photos by Haluk Derinoz (hderin) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 118 W: 12 N: 66] (600)
View More Pictures
explore TREKEARTH