Photos

Photographer's Note

Bugün bir seriye başlıyorum. Hamza Baba Türbesi ile ilgili. Yazımız da fotoğraflarla beraber gelişecek :)

Tatil dönüşümüzü İzmir üzerinden yaptık. Turgutlu'ya girişte Irlamaz Çayını geçerken eşim "" Geri dönelim, Hamza Baba Türbesini gösteren bir tabela gördüm " dedi. Vardır bir hikmeti diyerek geri döndüm. Yaklaşık 17 km. içeri girince Hamza Baba Köyüne geldik.

Hamza Baba Köyü, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı ormanların içinde kurulmuş bir köy.

Söylenenlere göre Hamza Baba, Hacı Bektaş Veli ile Horasan'dan gelen bir Alperen. Yani hem evliya, hem asker. Keramet sahibi ve yürekli bir insan. Sultan 2. Murad ile tanışmış ve sultan tarafından çok sevilmiş. Hakka yürüdüğü zaman Sultan 2. Murad bizzat bu türbenin yapılmasını emretmiş ve ismi verilmeyen gayrimüslim bir mimar tarafından inşa edilmiş. Bir de hoş bir söylence var halk arasında;

Hamza Baba Manisa’da vefat eder. Cenazesini Manisa Turgutlu paylaşamaz, bunun üzerine iki tabut yapılmasına, Hamza Baba’nın naaşının ikisinin yanına konmasına, Hamza Baba’nın hangi tabuta girerse o kente gömülmesine karar verirler. Ertesi sabah tabutlar kontrol edildiğinde Hamza Baba’nın Turgutlulara ait tabutta olduğu görülür ve Turgutlu’ya götürülür.

Sonra ki yıllarda Hamza Baba Dergâh'ında hizmet gören Baba, derviş ve muhibler de türbenin bahçesine gömülmüştür. Çok enteresan mezar taşları bulunmaktadır. İleri ki fotoğraflarda görebileceksiniz.

HaBeMa has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 15725
Points: 3
Discussions
Additional Photos by Haluk Derinoz (hderin) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 118 W: 12 N: 66] (600)
View More Pictures
explore TREKEARTH