Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 2, Scene 7

The Masada cableway is the quicker way to get to the ancient fortress of Masada. Its bottom station is 257 m below and its summit station is 33 m above sea level, thereby making it the lowest aerial tramway in the world.

The original cableway was built in 1971 by the Karl Brändle company of Switzerland to carry people to the ruins at the top of the plateau. It had one aerial tramway support pillar and two cabins with a length of 900 meters and an elevation change of 290 meters. It was replaced in 1998 by an aerial tramway built by Von Roll without any support pillar and with a higher capacity of 1200 people / hour.

This is taken looking back at the station from the ramp to entrance of the fortress. The meticulously regular lines of the artificial structure against the irregular rock face looked worthy of a click.

This is going to be my last post for about a week. Later today, I will be starting my trek down to Knoxville, Tennessee. Though I will have my computer with me, I'll use it to catch up with critiques. I will continue this travelogue upon my return.


Teleferik Istasyonu
İsrail’e Önsözüm, Gün 2, Sahne 7

Masada Teleferiği Masada antik kalesine çıkmak için en hızlı yoldur. Onun alt istasyonu deniz seviyesinden 257 m aşağıda ve zirve istasyonu 33 m yukarıdadır, böylelikle dünyanın en alçak hava tramvayı olur.

Orijinal Teleferik platonun üstündeki kalıntılara insanları taşımak için İsviçre Karl Brändle şirketi tarafından 1971 yılında inşa edilmiştir. Bunun 900 metre uzunluğu ve 290 metrelik bir yükseklik değişimi ile bir hava tramvayı destek ayağı ve iki kabini vardı. 1998 yılında herhangi bir destek ayağı olmayan ve 1200 kişi / saatlik yüksek kapasiteli Von Roll-tarafından inşa edilen bir hava tramvayı ile değiştirildi.

Bu kalenin girişine rampadan istasyonuna geriye bakarak alınmıştır. Düzensiz kaya yüzüne karşı yapının titizlikle düzenli çizgileri bir şipşağa layık göründü.

Bu yaklaşık bir hafta boyunca benim son yüklemem olacak. Bugün daha sonra Knoxville, Tennessee’ye doğru yola koyulacağım. Bilgisayarımı alacağım ama sadece eleştirilere yetişmek için kullanacağım. Bu seyahatnameye dönüşüm üzerine devam edeceğim.

ikeharel, arnie, pajaran, papagolf21, jcpix, jhm, COSTANTINO, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1480
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8317 W: 305 N: 18091] (69227)
View More Pictures
explore TREKEARTH