Photos

Photographer's Note

According to Wikipedia, "The Hassan II Mosque or Grande Mosquée Hassan II (Arabic: مسجد الحسن الثاني‎) in Casablanca is the largest mosque in Morocco and the 7th largest in the world. Its minaret is the world's tallest at 210 metres. It was completed in 1993. The minaret is 60 stories high topped by a laser, the light from which is directed towards Mecca."

The mosque complex has these arched walkways which beckon the visitor to photograph them. The day we visited this mosque was our only completely sunny day in Morocco.

Yolu Biz Kendimiz Yürümeliyiz

Vikipedi’ye göre, "Casablanca’daki Hasan II Camii ya da Grande Mosquée Hassan II (Arapçası: مسجد الحسن الثاني) Fas’ın en büyük ve dünyanın 7. büyük camiidir. Minaresi 210 metre ile dünyada en yüksek minaredir. 1993 yılında tamamladı. Tepesinde kıbleye doğru olan bir lazer ışığı bulunan minare 60 katlıdır."

Külliyenin, onları fotoğraflamak için ziyaretçiye yalvaran böyle kemerli yürüyüş yolları vardır. Bu camii ziyaret günü bizim Fas’taki tek tamamen güneşli günümüzdü.

PaulVDV, freakywindow, Romano46 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3309
Points: 18
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH