Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great sebcz 2007-01-08 4:28

Bardzo ładne swiatlo i tekstury. Horyzont zrobil sie nieco beczkowy (mam ten sam problem - 'barrel distorsion' z moim obiektywem, prostuję w PSie), ale to maly szczegolik. Na horyzoncie oko przykuwają te jasniejsze plamy przebijajace sie przez chmury. Zdjecie z glebią planu 'stąd do nieskonczonosci'. Super.
Seb

  #1  
Old 01-08-2007, 01:08 PM
jackart's Avatar
jackart jackart is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 414
Default To sebcz: barrel distortion

Krzywizna horyzontu faktycznie widoczna - mówiąc szczerze akurat w przypadku horyzontu to zniekształcenie (biorąc pod uwagę naturalne wrażenie kiedy patrzymy w dal) aż tak bardzo mnie nie stresuje. Gorzej kiedy coś takiego pojawia się na powierzchni z założenia prostej jak krawędź dachu. Zwróć uwagę że horyzont na zdjęciach robionych z dużej wysokości wykazuje jeszcze większe zaokraglenie co wynika nie tyle z wad optyki co z kulistości Ziemi. Oczywiście nie odbieraj mojej uwagi jako odpowiedzi osoby urażonej krytyką. Nic z tych rzeczy. Po prostu wydaje mi się że krzywizna zwłaszcza bardzo odległego horyzontu to po części sprawa kulistości naszej planety, a nie tylko wad optyki.

Pozdrawiam
Jacek
Reply With Quote
  #2  
Old 01-08-2007, 01:33 PM
sebcz's Avatar
sebcz sebcz is offline
TE Newbie
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 58
Default Re: To sebcz: barrel distortion

Zgadza się, na horyzoncie to tak nie razi.
Mam tu takie zdjęcie: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Poland/photo471719.htm
Jak widzisz, tez zostawilem bez korekcji. Ale widac, po postawie latarni, ze jednak nie jest to krzywizna ziemi, tylko dystorsja. Poprawilem to zdjecie do prostego horyzontu, wtedy latarnia tez sie wyprostowala.
Co do krzywizny ziemi - ziemia jest okrągła:) Ale, przy takim kacie patrzenia powinna byc prosta. Ponadto, przy widocznosci kilku kilometrow nasze oko zaokraglenia raczej nie zobaczy.
Oczywiscie, efekt ten (beczka) moze byc fajnie wykorzystany do kreacji, ale upieram sie, ze to nie krzywizna ziemi.
Podobnie, nie chcialbym, żebys tę małą uwagę odbieral jako jakąś krytyke, wspomnialem o tym dlatego, że duzo robię zdjec z morskim horyzontem i wiem, co obiektyw (mój) moze namieszac.
Seb
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 03:19 AM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH