Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools
Old 11-20-2006, 12:28 AM
Traczewska's Avatar
Traczewska Traczewska is offline
TE Expert

Default To maki: sprzet

Po pierwsze mam do Ciebie zal o usuniecie pewnej damy na rowerze, po zobaczeniu ktorej napisalam dlugi komentarz, tyle, ze niestety przy probie zalogowania go, okazalo sie, ze bohaterka znikla.. Zal mi, bo bardzo mi sie podobala ta pani, ktora nagle na swojej codziennej drodze z domu do sklepu zoabczyla wlepiony w siebie obiektyw ciekawskiego Nieznajomego.. czy sie ucieszyla czy oburzyla? Czy proba spojrzenia na nia jako modelke, typ charakterystyczny dla wschodnich rubiezy kraju, nie skonczyla sie gwaltownym hamowaniem, skretem w bok, nie daj Boze wypadkiem? Czy wrecz odwrotnie, przejechala jak na paradzie, z wyprezona sylwetka, czolem dumnie podniesionym.. W kazdym razie pamietam efektowne zolcienie, ekspresyjna twarz a nade wszystko bardzo smialo wyeksponowane podkolanka.. :-) Szkoda, ze przydzieliles jej faktyczne "5 minut" w swietle rampy.. brak wiary w zaistnienie zlamal tyle efektownych karier :-)

Co do sprzetu.. wlasnie w tej chwili musze kupic swoj.. Canon 30D, ktory pozyczam i czasami uzywam, wraz z dwoma obiektywami po calym dniu chodzenia masakruje mi kregoslup.. jest za ciezki.. Ty kupiles Nikon 70D, mnie rowniez polecany, choc raczej zastanawialam sie juz nad 80D.. czy mi go polecasz? Co powinnam dokupic do body?

Jesli teraz zaczniesz fotografowac "naprawde" to ludzkosc stoi w przededniu kolejnej rewolucji estetycznej.. cieszyc sie czy bac? :-)
dziekuje za Murzynka.. on mnie rzeczywiscie jakby troche zaczepial.. a potem wyszedl z mama ze sklepu pomachal raczka i powiedzial "Bye" :-)

A.
Reply With Quote
Old 11-20-2006, 01:02 AM
maki's Avatar
maki maki is offline
TE Newbie

Default Re: To maki: sprzet

Jakos tak wyszlo, ze wyrzucilem to zdjecie, pomyslalem ze to nie jest odpowiedni moment na jego objawienie, bo mam krotka serie z tego miejsca, ale jeszcze nie zdazylem poskanowac reszty, a tak bylaby samotnym bialym zaglem... Pewnie ja jeszcze wstawie za czas jakis, szkoda, ze napisalas dlugi komentarz, a ja nie moglem go przeczytac, moze po jego przeczytaniu szkoda byloby mi to zdjecie usunac...
Nikona D70s pokochalem od pierwszego wejrzenia i mysle, mam nadzieje, ze to uczucie bedzie choc czesciowo odwzajemnione :) Fajnie lezy w dloni, nie jest za ciezki ani za lekki, w sam raz. Marze o szerokokatnym, jasnym obiektywie, ktorym moglbym podjac sie prawdziwej zabawy z reporterka, ale to wydatek, ktory w najblizszym czasie mnie przerasta... Nie znam aparatow Canona, wiec trudno mi jest cos Ci doradzic. Nikon D80 to jedna polka wyzej od D70, ale w zasadzie glownie cenowo, bo niuanse techniczne nie sa jakies powalajace. Wieksza liczba pikseli, ale to nie ma takiego znaczenia, chyba ze chcesz robic odbitki wielkosci banera ulicznego :)
Jesli chcesz fotografowac ludzi to raczej powinnas przyjrzec sie obiektywom szerokokatnym albo portretowym o stalej ogniskowej. Ja mam teraz Nikora 70-300, co w cyfrze daje ogniskowa 105-450 mniej wiecej, ale w zasadzie nie potrzebna mi jest tak duza ogniskowa. Mam go od mojego Nikona F70, ktory sprzedalem przed paroma dniami...
Nie wiem na ile zmienia sie moje zdjecia po przejsciu na D70s, o ile w ogole sie zmienia... Mysle, ze na pewno bede mial wieksza swobode manualnych ustawien.
pa,
maki
Reply With Quote
Old 11-20-2006, 01:16 AM
Traczewska's Avatar
Traczewska Traczewska is offline
TE Expert

Tak Marku, to dla mnie wszystko bardzo wazne.. Twoje zdanie jest tu przewazajace i pewnie sie juz nic nie zmieni i kupie wlasnie Nikona. I w takim razie, niedlugo bo proces decyzyjny zajal mi juz kilka miesiecy.
Bylam przyzwyczajona do obslugi Canona, tryby sa zupelnie inne.. ale sie przyzwyczaje.
Acha, a o jakim obiektywie szerokokatnym piszesz, ze dobry do zdjec "ulicznych"?

Dziekuje, A.
Reply With Quote
Old 11-20-2006, 01:48 AM
maki's Avatar
maki maki is offline
TE Newbie

Szeroki kat np. 12-24 Nikkora albo 17-35 Sigmy, zreszta jest tego duzo, a ja ekspertem nie jestem, najlepiej poczytaj na forach internetowych. Wiem tylko, ze im jasniejszy i szerszy kat tym lepszy i drozszy :) Ostatnio kolega kupil takie cacko za 3000 zl. (12-24 Nikkor 2.8 jasnosc). Tym mozna sie juz pobawic...
zobacz tez na Allegro,
pa,
maki
Ah, jesli jestes przyzwyczajona do Canonow, to moze lepiej jakiegos Canona wybierz. W sumie obie te firmy caly czas konkuruja, co skutkuje coraz lepszym sprzetem na rynku... Ja sam sie zastanawialem nad Canonem 350D ale jak zobaczylem jego super-plastikowa obudowe, to szybko sie rozmyslilem, pomimo iz ma to to 8 mln. pikseli to wyglada na zabawke...
Reply With Quote
Old 12-11-2006, 12:56 AM
battousai's Avatar
battousai battousai is offline
TE Junior Member

Pozwole sobie wtracic swoje kilka groszy,

Sam wczesniej robilem zdjecia Canonem, nie cyfrowym, ale generalnie zasada obslugi jest mniej wiecej taka sama. Potem mialem okazje popracowac troche na D200 i juz nie chcialem niczego innego. Teraz jestem bankrutem, ale za to bankrutem szczesliwym;)

Jesli chodzi o to, co wybrac - nikona f70 czy nikona f80. Polecal bym Ci z calym sercem f80 i nie chodzi tu tylko o wieksza liczbe pikseli. Matryca w f80 jest siostrzana matryca do d200, w niektorych testach wypada nawet lepiej (mniej szumi). Dla mnie jednak najwieksza zaleta f80 jest matowka z d200 - cudownie jasna, d70 nawet sie nie umywa no i chociazby 2,5 calowy ekranik.

Na fotopolis byl calkiem fajny test:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4701&p=0

Nie interesowalem sie dokladnie, ale np d200 wspolpracuje zwykle bez problemu ze wszystkimi starymi obiektywami nikona. Podejrzewam, ze w d80 jest podobnie.

Co do cyfrowek Canona, to ciezko mi sie wypowiadac. Nigdy nie mialem i raczej nie bede mial. Przyzwyczajenia przyzwyczajeniami, ale do obslugi nowego aparatu latwo sie przeciez dostosowac. W Canonie, z tego co slyszalem, jest problem z obiektywami. Wprowadzaja coraz to nowe matryce, maja juz pelna klatke, i jak juz np kompletujesz obiektywy do cyfrowki z cropem, to potem jak przechodzisz na pelna klatke okazuje sie, ze musisz sobie dokupywac nowe szkla, albo ze stare szkla nie dzialaja zbyt dobrze...

Co do szkiel... Tu ciezko cos poradzic. Mam dwa - oryginalnego Nikkora 80-200 f2.8 i Tamrona 17-50 f2.8. Tamron to wybor z koniecznosci, czyli z braku kasy. Nie umywa sie w ostrosci, oddawaniu kolorow itd do tego nikkora. Zauwazylem to m.in. podczas jednej sesji w studiu. Tamron bardzo przeklamywal kolory, Nikkor oddawal je cudownie soczyscie i realistycznie. Jak tylko bede mial troche wolnych pieniedzy, to chcialbym zainwestowac w szklo 17-55 f2.8 albo 17-35 f2.8 Nikkora. Kosztuja majatek (jakies 4000-4500 zl), ale sa warte tych pieniedzy.

Generalnie lepiej kupic tansze body i dobre, oryginalne nikkorowskie szkla. Jesli nie potrzebujesz koniecznie zooma, to kup staloogniskowe. Z tanszych szkiel dobrym rozwiazaniem jest Tokina. Robia dobre szkla, do tego wytrzymale i pancerne, a nie plastikowe jak Sigmy i Tamrony. Sam czekam na nowa Tokine, chyba 17-55...

Pozdrawiam

Pawel

PS. Ten Nikkor 12-24 ma niestety jasnosc az 4.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules