Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great yuha 2007-09-14 13:10

All your pictures from Kyiv are beautiful!
The first of all - excellent composition and perfect POV!
Many thanks for sharing and keep on posting your new photography.

Old 09-17-2007, 08:03 AM
cantarella's Avatar
cantarella cantarella is offline
TE Newbie

Default To yuha: dzieki za uwagi :)

witam,
dziekuje za podpowiedz odnosnie programu graficznego - moze faktycznie warto postarac sie o cos lepszego niz irfanviev :)
a jesli chodzi o wielkosc zdjec, to w momencie kiedy probuje wrzucic cos o wymiarach wiekszych niz 800x600 mpixels lub wieksze niz 100 kB, to stronka mi sie buntuje.
poza tym fajnie, ze podobaja Ci sie moje zdjecia z Kijowa - fajnie to "uslyszec" od kogos kto tam mieszka. jednak patrzac na Twoje zdjecia z pieknej stolicy widze, ze wielu rzeczy jeszcze nie widzialam :)
pozdrawiam, asia
Reply With Quote
Old 09-18-2007, 08:46 PM
yuha's Avatar
yuha yuha is offline
TE Newbie

Default Re: To yuha: dzieki za uwagi :)

cze,
tak jest postarac sie o cos lepszego warto :)
jak na poczatek proponuje ten - PhotoFiltre - Downloads 
Reply With Quote
Old 09-19-2007, 08:24 AM
yuha's Avatar
yuha yuha is offline
TE Newbie

Default Re: P.S.

Sciagnij sobie English Version, jest b. prosty w obsludze majac wszystkie podstawowe funkcje.
Na panelu u gory sa bardzo czytelne ikonki mozna z nich korzystac ale nie masz wplywu na sam proces.
Natomiast jezeli klikniesz na "Adjust" /jeszcze wyzej/ to zobaczysz identyczne funkcje tylko ze tu mozesz sama decydowac w jakim stopniu przy pomocy suwaczkow recznie i delikatnie :) przykladowo dodac kontrastu czy nasycenia kolorow, rozjasnic cienie czy przytlumic swiatla. Niezle jest "Auto" ale ne zawsze.
Nie jest to oczywiscie Photoshop ale za razem i nie Irfanviev :), ja go mam i czasami wracam zrobic cos na szybko.

1.Wrzucasz zdecie - "File -> Open"

2.Na prawym panelu klikasz na strzalke /podswietla sie na bialo/ rysujesz mmyszka prostokat kazda strone ktorego mozna potem przesuwac oddzielnie dopoki nie bedziesz miala w srodku to co ma byc na Twoim obrazku - czasami trzeba obciac nipotrzebne framenty.
Dalej "Image -> Crop" i masz to swoje co bedzie pokazane juz jako zdjecie.

3.Dopiero teraz mozesz ustalic wymiary swojego zdjecia "Image -> Image Size"
Wcale nie musi byc 800x600 - to jest max. co moze przyjac TrekEarth, takie olbrzymy to nawet nie wygladaja estetycznie, malo tego, gdzie jeszcze wstawic ramke?
Ramka musi byc koniecznie, nawet ta najprostsza, wtedy zdjecie trzyma sie calosci.
Wracajac do wymiarow i ramek popatz TU - i jej "favorite autors" - wiedlug mnie klasyka.

4. Teraz obrobka. Lepiej widac efekty i zmiany na zdjeciu 100% wielkosci, u gory jest "+" i "-" oraz ile to %.
Kazde swoje posuniecie w trakcie obrobki jezeli sie nie podoba mozesz odwolac lub przywrocic z powrotem klikajac na "Edit->Undo lub Redo" i zaczac od nowa.
Ostrzenie na samym koncu, jako ostatnia czynnosc!
Pamietaj o tym!

Lepiej sie ostrzy "Filter -> Sharpen -> Sharpen edges", klikasz tyle razy dopoki nie uznasz za gotowe. Wiedlug mnie ostrzy delikatniej niz z panelu.
Pamietaj to ostatnia czynnosc w obrobce i najlepiej ja robic jak i cala reszte na w 100% otwartym zdjeciu, po "Crop"ie oczywiscie!

5. Po ukonczeniu pracy gotowe zdjecie wiadomo musisz zapisac.
"File -> Sawe As". Na samym dole "Zapisz jako typ" - JPEG.
Wybierz miejsce i "Zapisz".
I teraz wazne! Jezeli nie zdazylas cos jeszcze zrobic ze zdjeciem, chcesz przykladowo dodac ramke czy wogole jestes na pol drogi a chcesz zamknac program i kontynuowac pozniej, w "Zapisz jako typ" wybierz format TIFF i zapisz swoj "polfabrykat" w tym formacie. Sprawa w tym ze kazde zamykanie i otwieranie plikow JPEG pogarsz ich jakosc. O tym tez musisz pamietac!
Dalej otworzy sie ostatnie przed zapisaniem zdjecia okienko gdzie suwakiem "Compression" /ja to okreslam jako "wage" mozesz regulowac jakosc zdjecia.
Po kazdym ruchu suwaka masz podglad "Preview", po kliknieciu na "Preview" na samym dole zobaczysz "File size"
Tym sposobem wlasnie i nadasz "wagi" zdjeciu, na TrekEarth pamietasz max. 200KB. W kazdym razie maksymalnie ale do 200.
Wlacz "Standart". "Exif" wylacz. "OK" i gotowe!

Fuhhh...! Masz "samouczek" - dzialaj!
Beda pytania - pytaj smialo!
Pozdrawiam, zycze udanych zdjec, jesien piekna pora!
Reply With Quote
Old 09-19-2007, 08:58 AM
cantarella's Avatar
cantarella cantarella is offline
TE Newbie

Default Re: P.S.

wow ! dzieki :)
no to teraz mam zajecie i zabawe.
pozdrawiam. a
Reply With Quote
Reply

Thread Tools