Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great batalay 2009-09-16 0:54

Hello Tolga,

I'll write this critique in English instead of Turkish, as I did earlier. This is a sensational composition, with the transparent sail showing the windsurfer approaching the beach. The colors and details are captured magnificently, however, I would prefer seeing it in a full 800x571 pixels (instead of 680x485) in size.

Selam ve saygilar,

Bulent

  #1  
Old 09-16-2009, 08:00 AM
att's Avatar
att att is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 125
Default To batalay: merhaba

Merhaba Bulent Bey,

Sanırım kullandığım geniş çerçeveyi kastediyorsunuz. Trek Earth'in foto ölçüleri ne yazık ki çok küçük. Ben aynı pozları bir kaç siteye daha koyduğum için, fotoğrafı özellikle koyu fonda daha derli toplu gösteren bir çerçeve sistemi kullanmayı seviyorum (bunu yüklediğim diğer pozlarda da görebilirsiniz). TrekEarthin fon rengi açık olduğu için aynı pozlar burada o etkiyi tabi ki kaybediyor. Asıl pozun ölçülerinin yaklaşık 3000x2000 ve dosya boyunun 4.5 mb olduğunu düşünürsek, burada görsellikte kayıp, aslında sitenin kurallarının bir sonucu...:)

Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Ahmet Tolga Tek
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 03:58 PM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH