Photos

Photographer's Note

What better photo to wrap up 2013 than this one of a paddle surfer riding into the ocean? This was taken from the Black Eagle Restaurant in Aguada, Rincon. A little web surfing (that's the only kind of surfing I can do) revealed that this restaurant has changed hands and been renamed La Copa Llena at the Black Eagle since Nov. '12.

Stand up paddle surfing (SUP), stand up paddle boarding, is an offshoot of surfing which originated in Hawaii. In the Hawaiian language it is called Hoe he'e nalu. According to Wikipedia, it was the outdoor sporting activity with the most first-time participants of any in the United States in 2013. Paddlers race on lakes, large rivers and canals, ride standing waves, and glide over long distances along sea coasts, often using tail winds to aid the trip. A related, traditional sport, paddleboarding, is done kneeling on a board and paddling with the hands, similar to a butterfly swimming stroke. The term "paddleboarding" is sometimes incorrectly used to refer to standup paddle surfing. Though there are a few examples of someone standing on a float with a pole or oar earlier, stand up paddle surfing really began taking off after 2005.

I wish everyone a festive end-of-2013 and an even happier 2014!


Güle Güle, 2013!

2013’ü sarmak için, bu kürek sörfçünün okyanusa doğru açılışından daha iyi bir fotoğraf olur mu? Bu Agua, Rincon’da Black Eagle Restaurant’da (Kara Kartal Lokantası) alınmıştır. Bir küçük web sörfü (benim yapabildiğim tek sörf türü) bu restoranın Kasım '12den beri el değiştirdiğini ve La Copa Llena at the Black Eagle (Kara Kartal’da La Copa Llena) diye yeniden adlandırıldığını ortaya koymuştur.

Ayakta kürek sörfü (SUP [AKS]), Hawaii kökenli bir sörf dalıdır. Hawaii dilinde buna Hoe he'e nalu denir. Wikipedia’ya göre, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ilk kez katılımcısı olan açık hava spor etkinliği oldu. Kürekçiler göller, büyük nehirler ve kanallarda yarış ederler, duran dalgalarda, ve sık sık yolculuğa yardım için kuyruk rüzgarları kullanarak, deniz kıyıları boyunca uzun mesafeler üzerinde kayarlar. Bununla ilgili bir geleneksel spor, paddleboarding, bir sörf üzerinde diz çökülüp kelebekleme yüzme benzeri eller ile küreklemeyle yapılır. "Paddleboarding“ terimi bazen yanlış olarak ayakta kürek sörfünü belirtmek için kullanılır. Bir sırık veya kürekle bir duba üzerinde duranların daha erken bir kaç örneği olmasına rağmen, ayakta kürek sörfü gerçekten 2005 yılından sonra yaygınlaşmaya başladı.

Ben herkese şenlikli bir 2013-sonu ve daha da mutlu bir 2014 diliyorum!

ikeharel, siudzi, ourania, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1556
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6815 W: 291 N: 14557] (54649)
View More Pictures
explore TREKEARTH