Photos

Photographer's Note

This photo is dedicated to Arnie McNally (arnie). His photo entitled Honolulu shows this portion of the harbor, taken from his cruise ship balcony. In my critique for that photo, I wrote, "This is Honolulu from an angle I have not experienced." Imagine my surprise when I found this in my archives, taken of the same general area, complete with a docked cruise ship.

This photo was taken from the observation deck of the 10-storey Aloha Tower which has a commanding view of the Honolulu harbor. The tower was built in 1926 as a fitting welcome for the boatloads of tourists arriving at Honolulu Harbor. In the 1920s and ’30s, passenger arrivals, dubbed “Boat Days,” were lively celebrations that often involved the entire community. Many locals even left work early to take part in the festivities.


Benim Görmediğim bir Açıdan Honolulu

Bu fotoğraf Arnie McNally’ye (arnie) adanmıştır. Onun turist gemisi balkonundan alınmış Honolulu başlıklı fotoğrafı limanın bu bölümünü gösterir. Benim bu fotoğrafın eleştirimde, "Bu benim karşılaşmadığım bir açıdan Honolulu" diye yazdım. Benim için sürprizi düşünün, arşivlerimde, demirli turist gemisi dahil tam aynı genel alanı çekmiş, bunu bulduğum zaman.

Bu fotoğraf Honolulu limanına hakim görünümü olan 10 katlı Aloha Kulesi gözlem güvertesinden alınmıştır. Kule Honolulu limanına gelen gemiler dolusu turist için uygun bir karşılama olarak 1926 yılında inşa edilmiştir. 1920'lerde ve 30'larda, "Tekne Günleri" olarak adlandırılan yolcu varışları, genelde tüm toplumu dahil eden canlı kutlamalardı. Birçok yerliler şenliklere katılmak için işi bile erken bırakırdı.

aleXundar, ikeharel, Subhogen, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1441
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6934 W: 298 N: 14831] (55800)
View More Pictures
explore TREKEARTH