Photos

Photographer's Note

Today, we have turned our gaze a few degrees to the right from yesterday's photo and are looking at Waikiki, which gets its name from springs and streams that fed wetlands that once separated it from the interior. Waikīkī means spouting fresh water in Hawaiian. This area was a retreat for Hawaiian royalty in the 1800s who enjoyed surfing there on early forms of longboards. Waikiki was introduced to the world when its first hotel, the Moana Surfrider, was built on its shores in 1901. Today, Waikiki is Oahu’s main hotel and resort area and a vibrant gathering place for visitors from around the world.

Puu Ualakaa Devlet Parkı’ndan Waikiki

Bugün, bakışımızı dünkü fotoğraftan birkaç derece sağa döndürdük ve adını bir zamanlar onu iç bölgeden ayıran sulak alanları besleyen kaynaklar ve akarsulardan alan Waikiki’ye bakıyoruz. Waikiki Hawaiice’de fışkıran tatlı su demektir. Bu alan 1800'lerde ilk tarz longboardları (uzun sörfler) ile orada sörf tadını çıkaran Hawaii kraliyet ailesi için bir inziva yeriydi. Waikiki ilk oteli Moana Surfrider'ın 1901 yılında kıyısında inşa edilmesiyle dünyaya tanıtıldı. Bugün, Waikiki Oahu’nun ana otel ve resort alanıdır ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler için enerjik bir toplanma yeridir.

ikeharel, mirosu, marabu61, Miguel82, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1495
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6950 W: 300 N: 14870] (55978)
View More Pictures
explore TREKEARTH