Photos

Photographer's Note

Today, we are staying at San Cristóbal. Taking a few steps forward in yesterday's photo and turning left would bring us to this courtyard where an open air chapel dedicated to Santa Bárbara, the patron saint of San Cristóbal, is located. Santa Bárbara was an early Christian saint of the 3rd century A.D. from Asia Minor. She is the patron saint of any person in danger of fire or explosion. Cannoneers prayed for her intercession before working with dangerous big guns.

In the foreground, you can see my two companions Mighty Mini (yellow) and Surprising Skoda (white with red and blue stripes) paying homage to Santa Bárbara. Mighty Mini is the name I gave to my Hotwheels rendition of a souped-up 60s Mini Cooper (2000 First Editions #30). Surprising Skoda is the Matchbox version of a Skoda 130 LR (from the 1-75 lineup of 1987). Back in 2009, I was an avid collector of these ~ 1/64 scale model cars and these two were my travelling companions. They lived in my camera bag and I would take their photos on each trip I went.


San Cristóbal’ın Koruyucu Azizesi

Bugün, San Cristobal'da kalıyoruz. Dünkü fotoğrafta ileri birkaç adım atmak ve sola dönmek bizi San Cristobal’in koruyucu azizesi Santa Bárbara’ya adanmış bir açık hava şapeli bulunan bu avluya getirecek. Santa Bárbara Anadolu'dan MS 3. yüzyılda eski bir Hıristiyan azizesidir. O yangın veya patlama tehlikesi içinde olan her kişinin koruyucu azizesidir. Topçular tehlikeli büyük silahlar ile çalışmaya başlamadan önce onun şefaati için dua ederdi.

Ön planda, benim iki arkadaşım Mighty Mini (sarı) ve Şaşırtıcı Skoda’yı (kırmızı ve mavi çizgili beyaz) Santa Barbara’ya hürmet gösterirken görebilirsiniz. Mighty Mini benim güçlendirilmiş bir 60ların Mini Cooper’ın Hotwheels yorumuna (2000 İlk Edition # 30) verdiğim addır. Şaşırtıcı Skoda bir Skoda 130 LR’ın (1987 1-75 serisinde) Matchbox sürümüdür. 2009 yıllarında, ben bu ~ 1/64 ölçekli model arabaların hevesli bir koleksiyoncusuydum ve bu ikisi benim seyahat yoldaşımdı. Onlar benim fotoğraf makinesi çantamda yaşarlardı ve gittiğim her gezide fotoğraflarını çekerdim.

krzychu30, jhm, ourania, ikeharel, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1414
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6937 W: 298 N: 14839] (55834)
View More Pictures
explore TREKEARTH