Photos

Photographer's Note

The original Fetterman Bridge was built in 1880 to connect Beaver Falls with the community of Fetterman, named after attorney Nathaniel P. Fetterman (1804-1877). It was operated as a toll bridge for most of its existence and was in bad shape when it was finally replaced with a new span that opened alongside it in 1963. By this time, the borough and the bridge were renamed Eastvale. The new bridge opened on November 22, 1963, the day President John F. Kennedy was assassinated in Dallas. The bridge was later renamed in his honor.

Eastvale Bridge carries PA 588 traffic over the Beaver River between the borough of Eastvale, and the city of Beaver Falls, Pennsylvania. In spite of its official name, it is commonly known as the Eastvale Bridge, or the "Blue" Bridge by Geneva College students, who have a commanding view of the bridge in the neighborhood of College Hill.


Eastvale Köprüsü

Orijinal Fetterman Köprüsü, adını avukat Nathaniel P. Fetterman’den (1804-1877) alan Fetterman topluluğu ile Beaver Falls’ı bağlamak için 1880 yılında inşa edilmiştir. Varlığının çoğunda bir ücretli köprü olarak işletildi ve nihayet 1963 yılında yanında açılan yeni bir uzantı ile değiştirildiği zaman kötü bir haldeydi. Bu zamana kadar, mahal ve köprü Eastvale (Doğuvadi) diye yeniden adlandırılmıştı. Yeni köprü Başkan John F. Kennedy’nin Dallas’ta öldürüldüğü 22 Kasım 1963 tarihinde açıldı. Köprünün adı daha sonra onun onuruna değiştirildi.

Eastvale Köprüsü Eastvale semti ve Beaver Falls, Pensilvanya kenti arasındaki Beaver Nehri üzerinden PA 588 trafiğini taşır. Onun resmi adına rağmen, yaygın olarak Eastvale Köprüsü veya College Hill (Kolej Tepesi) Mahallesi'nden köprüye hakim görünümü olan Geneva (Cenevre) Koleji öğrencileri tarafından "Mavi" Köprü olarak da bilinir.

pajaran, kato, ikeharel, ourania, danos, photoray has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1429
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6937 W: 298 N: 14839] (55834)
View More Pictures
explore TREKEARTH