Photos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

We are looking into Taiya Inlet from Lynn Canal. Skagway is located at the northern end of this inlet.

Lynn Canal is a narrow scenic passage, 3 to 12 miles (5 to 19 km) wide, in southeastern Alaska. It lies within the Alexander Archipelago and extends north from Chatham Strait for 60 miles (100 km). It is the northernmost fjord to penetrate the Coast Mountains, which rise on its eastern side. At over 2,000 feet (610 m) in depth, Lynn Canal is the deepest fjord in North America (outside Greenland) and one of the deepest and longest in the world. Lynn Canal was explored by Joseph Whidbey in 1794 and named by Captain George Vancouver for his birthplace, King’s Lynn, England. Just south of Haines, the navigable canal divides into two inlets, the westernmost to the mouth of the Chilkat River, the easternmost through Taiya Inlet to the port of Skagway, terminus of the Inside Passage (Alaska Marine Highway) from Washington state. The canal is home to many fish and mammals, including humpback whales and northern, or Steller, sea lions. (Gleaned from Encyclopĉdia Britannica & Wikipedia.)

The workshop for this entry includes:
Skagway Dead Ahead: A wider look up north from Lynn Canal. Around the peninsulas on the western (left) shore is Haines Harbor. To the west of westernmost mountain is Lutak Inlet. Straight ahead, in the vee of the mountains is Taiya Inlet, which is pictured in the main entry. Skagway is at the northern end of Taiya inlet.


Mayıs 22: Haines, AK

Skagway - Ta Orda

Lynn Kanalı'ndan Taiya Girişi'ne bakıyoruz. Skagway bu girişin kuzey ucunda bulunur.

Lynn Kanalı, güneydoğudaki Alaska'da, 3 ila 12 mil (5 ila 19 km) genişliğinde, dar bir geçittir. Alexander Takımadaları içinde yer alır ve Chatham Boğazı'ndan kuzeye 60 mil (100 km) uzanır. Doğu tarafında yükselen Kıyı Dağları'na nüfuz eden en kuzeydeki fiyorttur. Derinliği 2.000 fit (610 m) olan Lynn Kanalı, Kuzey Amerika'daki (Grönland'ın dışındaki) en derin fiyort ve dünyanın en derin ve en uzun olanlarındandır. Lynn Kanalı, 1794 yılında Joseph Whidbey tarafından keşfedildi ve Kaptan George Vancouver tarafından doğum yeri olan King's Lynn (Kralın Lynn’i), İngiltere, onuruna adlandırıldı. Bu gemi ile geçilebilir kanal, Haines'in hemen güneyinde iki girişe ayrılır: en doğudaki Washington eyaletinden gelen İç Geçitin (Alaska Deniz Yolu), Skagway limanına doğru Taiya Girişi, ve batıdaki Chilkat Nehri'nin ağzına. Kanal, kambur balinalar ve kuzey ya da Steller, deniz aslanları dahil olmak üzere birçok balık ve memeliye ev sahipliği yapmaktadır. (Ansiklopedi Britannica ve Vikipedi'den toplanmıştır.)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Skagway Tam İleride: Lynn Kanalı'ndan kuzeye daha geniş bir bakış. Batı (sol) kıyıdaki yarımadaların arkasında Haines Limanı bulunmaktadır. En batıdaki dağın batısındaki Lutak Girişi'dir. Dümdüz ileride, dağların v’sinde ana girişte görülen Taiya Girişi bulunur. Skagway, Taiya Girişi’nin kuzey ucundadır.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1072 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 27.65 mm (in 35mm: 152.8 mm)
Date Taken: 2019-05-22 16:10
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ChrisJ, pajaran, Fis2, ikeharel, jhm, PiotrF has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 282
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6953 W: 300 N: 14873] (55994)
View More Pictures
explore TREKEARTH