Photos

Photographer's Note

This is a view of the next site I visited after National Civil Rights Museum.

Clayborn Temple, formerly Second Presbyterian Church, is a historic place in Memphis. It was listed on the National Register of Historic Places in 1979 for local architectural significance. It was upgraded to national significance under Clayborn Temple in 2017 due to its role in the events of the Sanitation Workers' Strike of 1968. The historic structure was sold to the A.M.E. Church in 1949, which named the building after their bishop.

Built in 1891, it is in Romanesque Revival ecclesiastical style. It has several unique features, for instance the chancel is situated in the corner rather that the center of the sanctuary. When Second Presbyterian dedicated its new sanctuary in January 1, 1892, it was the largest church in America south of the Ohio River. As a result of the change in demographics, the congregation of Second Presbyterian Church—in a trend repeated by white urban churches across the South—decided to relocate to a new suburban property. In 1949, they put their historic church up for sale. The church was purchased that same year by the historic African Methodist Episcopal congregation, who renamed the building Clayborn Temple. As home to a vibrant and active congregation, Clayborn Temple became a hub for the cultivation of religious faith, the proliferation of African-American culture, and the pursuit of social and economic justice.

After decades of service, Clayborn Temple closed its doors in 1999. It sat vacant until it reopened in 2015 under Clayborn Reborn, an organization dedicated to finding new ways to honor the history of the church and to make it an active center of the community once again. In 2016, Downtown Church—a nondenominational, interracial congregation—relocated to Clayborn Temple and began weekly services, and Clayborn Temple has once again become a popular event space for community members. Together, the National Trust and Clayborn Reborn intend to rehabilitate and reinterpret Clayborn Temple as a safe place to explore difficult stories like that of the Sanitation Workers’ Strike. (Gleaned from Wikipedia and Clayborn Temple, a web page by National Trust for Historic Preservation.)


Clayborn Tapınağı

Bu, Ulusal Sivil Haklar Müzesi'nden sonra ziyaret ettiğim bir sonraki konumun görüntüsü.

Eskiden İkinci Presbiteryen Kilisesi olan Clayborn Tapınağı, Memphis'te tarihi bir yerdir. Yerel mimari önemi için 1979'da Ulusal Tarihi Mekanlar Sicilinde listelenmiştir. 1968 Sanitasyon İşçileri Grevi olaylarındaki rolü nedeniyle 2017 yılında Clayborn Tapınağı olarak ulusal öneme sahip oldu. Tarihi yapı, 1949 yılında onu bir piskoposunun ardından adlandıran A.M.E. Kilisesi'ne satılmıştı.

1891 yılında inşa edilmiş, Romanesk Revival dini mimari tarzındadır. Pek çok benzersiz özelliğe sahiptir, örneğin rahip ve koro platformu kutsal alanın merkezine değil köşeye yerleştirilmiştir. İkinci Presbiteryen 1 Ocak 1892'de yeni binasını adadığında, Amerika'nın Ohio Nehri'nin güneyindeki en büyük kilisesiydi. Demografik değişimin bir sonucu olarak, İkinci Presbiteryen Kilisesi, Güneydeki beyaz kentsel kiliseler tarafından tekrarlanan bir eğilime uyarak, yeni bir banliyö mülküne taşınmaya karar verdi. 1949'da tarihi kiliselerini satışa çıkardılar. Kilise, aynı yıl, onu Clayborn Tapınağı oalrak yeniden adlandıran tarihi Afrika Metodist Piskoposluk cemaati tarafından satın alındı. Canlı ve aktif bir cemaate ev sahipliği yapan Clayborn Tapınağı, dini inancın geliştirilmesi, Afrika-Amerikan kültürünün çoğalması ve sosyal ve ekonomik adaletin izlenmesi için bir merkez haline geldi.


Onlarca yıl hizmetten sonra Clayborn Tapınağı 1999 yılında kapılarını kapattı. 2015 yılında, kilisenin tarihini onurlandırmak ve toplumun aktif bir merkezi haline getirmek için yeni yollar bulmaya adanmış bir örgüt olan Clayborn Reborn (Clayborn Tekrardan Doğmuş) altında yeniden açılıncaya kadar boş kaldı. 2016'da, mezhep farkı gözetmeyen, ırklararası bir cemaat olan Downtown Church (Şehir Merkezi Kilisesi), Clayborn Tapınağı'na taşındı ve haftalık hizmetler başlattı ve Clayborn Tapınağı, toplum üyeleri için bir kez daha popüler bir etkinlik alanı haline geldi. Birlikte, Ulusal Güven ve Clayborn Reborn, Sanitasyon İşçileri grevindeki gibi zor hikayeleri tekrardan keşfetmek için Clayborn Tapınağı'nı güvenli bir yer olarak rehabilite etmeyi ve yeniden yorumlamayı amaçlamaktadır. (Vikipedi’den ve Clayborn Tapınağı, Ulusal Koruma için Ulusal Güven tarafından hazırlanan bir web sayfasından alınmıştır.)


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 988 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-06-19 12:37
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, papagolf21, Fis2, pajaran, holmertz, snunney, Cricri, jhm, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 384
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6815 W: 291 N: 14557] (54649)
View More Pictures
explore TREKEARTH