Photos

Photographer's Note

We are in the How Long? Not Long: Selma Voting Rights Campaign 1965 exhibit of National Civil Rights Museum in Memphis, Tennessee.

In this exhibit, an interactive light box explains what African Americans were risking when they registered to vote: the safety of their families, their jobs and their congregations. Visitors can listen to a phone conversation as President Lyndon Johnson and Dr. Martin Luther King Jr. worked together to pass the Voting Rights Act. Then, as visitors cross the Edmond Pettus Bridge, they walk into a monumental-sized screen of film on the Bloody Sunday attack on peaceful protestors. From there, visitors successfully march from Selma to Montgomery, culminating with Dr. King's delivery of the "How Long, Not Long" speech from steps of the Alabama state capitol. (From the museum website.)

The writing on the wall reads:
"Suddenly, there was a report like a gunshot and a grey cloud spewed over the troopers and the Negroes. 'Tear Gas!' someone yelled. But before the cloud finally hid all, there were several seconds of unobstructed view. Fifteen or twenty nightsticks could be seen through the gas, flailing at the heads of marchers”
Eye witness account of Roy Reed, The New York Times

The workshop contains another photo, Selma 1965, that shows the statues of these officers from the far end.


GÖZYAŞI GAZI!

Memphis, Tennessee’deki Ulusal Sivil Haklar Müzesi’nin Ne Kadar? Çok Değil: Selma Oy Hakları Kampanyası 1965 sergisindeyiz.

Bu sergide, etkileşimli bir ışık kutusu, Afrikalı Amerikalıların oy kullanmak için kayıt yaptırdıklarında ne risk aldıklarını açıklıyor: ailelerinin güvenliği, işleri ve toplulukları. Ziyaretçiler, Başkan Lyndon Johnson ve Dr. Martin Luther King Jr.'ın Oy Hakları Yasası'nı geçirmek için birlikte çalıştıkları bir telefon görüşmesini dinleyebilirler. Sonra, ziyaretçiler Edmond Pettus Köprüsü'nden geçerken, barışçıl protestoculara yapılan Kanlı Pazar saldırısında anıtsal boyutlu bir film ekranına girerler. Oradan, ziyaretçiler Selma’dan Montgomery’ye, Alabama eyaletinin başkenti basamaklarından Dr. King'in "Ne Kadar? Uzun Değil" konuşmasını vermesiyle sonuçlanarak, başarıyla yürürler. (Müze web sitesinden.)

Duvardaki yazı der ki:
“Birdenbire, silah sesi gibi bir rapor ve askerler ve Zenciler üzerine yayılan gri bir bulut vardı. 'Gözyaşı gazı!' birisi bağırdı, ama bulut nihayet hepsini gizlemeden önce, birkaç saniye engelsiz bir görüş vardı. Gaz arasından onbeş veya yirmi cop yürüyüşçülerin kafasına pataklanırken görülebildi.”
The New York Times’dan Roy Reed'in tanıklık ifadesi

Çalıştayda, bu polis heykellerini öbür uçtan gösteren Selma 1965 adlı başka bir fotoğraf var.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 725 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/10
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 6.82 mm (in 35mm: 37.7 mm)
Date Taken: 2018-06-19 11:51
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, pajaran, snunney, Fis2, ChrisJ, Cricri has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 404
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6819 W: 291 N: 14564] (54677)
View More Pictures
explore TREKEARTH