Photos

Photographer's Note

Today, I was out for the first time since last Friday. I went for my weekly visit to the allergist and, on the way back, I decided to stop at some grocery shops as well as take some photos. This is the Cinemark Movie Theater in Monaca. Since movie theaters are not “life-sustaining” businesses, they were ordered closed by Pennsylvania’s governor on March 19. I have never seen a movie theater’s parking lot so empty.

My favorite department store, Boscov’s, in Beaver Valley Mall did not look any more crowded, either (see workshop photo).

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
Mall Closed: Beaver Valley Mall was also closed since it does not have any ‘life-sustaining’ businesses.


Bugün Sinema Yok

Bugün, geçen Cuma'dan bu yana ilk kez dışarı çıktım. Haftalık ziyaretim için alerjiste gittim ve dönüş yolunda bazı süpermarketlerde durmaya ve fotoğraf çekmeye karar verdim. Burası Monaca'daki Cinemark Sineması. Sinema salonları “yaşamı sürdüren” işletmeler olmadığı için, 19 Mart'ta Pennsylvania valisi tarafından kapatılmaları emredildi. Bir sinema salonunun otoparkını hiç bu kadar boş görmemiştim.

Beaver (Kunduz) Vadisi Alışveriş Merkezi'ndeki en sevdiğim mağaza Boscov’s da daha kalabalık görünmüyordu (atölye fotoğrafına bakın).

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Alışveriş Merkezi Kapalı: Beaver (Kunduz) Vadisi Alışveriş Merkezi de 'hayatı sürdüren' işletmeleri olmadığı için kapalıydı.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop 21.1 (Macintosh)
File Size: 791 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1250
F-Stop: f/3.9
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 5.00 mm (in 35mm: 28.0 mm)
Date Taken: 2020-03-26 13:52
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, Fis2, sacimar, aliabazari, macjake has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 0
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15388] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH