Photos

Photographer's Note

This is the 30th and last posting of my recent series which I've titled with "America-America".
It's quite simple; this -what you see here- is just a group of different call buttons at the entrance of an appartement in Manhattan on the famous 52nd street !!
At first instance I thought it's just a modern art installation at the entrance of an art gallery, but it's not !
It's an evidence for the fact, that even in living in a hightech country, every single individual has his unlimited power of imagination, if it's a matter of technology !
From tomorrow onwards, let me meet you back again in other beauties from different parts of my most beloved country or some other corners of this wonderfull world !

Bu kare “Amerika-Amerika” adını verdiğim dizi’nin 30. ve son karesi: "The End"
Gördüğünüz bu karenin anlatımı çok basit; Manhattan’ın ünlü 52.caddesindeki bir apartmanın giriş kapısında yer alan zil butonlarından oluşan bir grup !!
İlk gördüğümde, herhalde burada bir sanat galerisi var, bu da bir modern sanat enstallasyonu diye düşündüm, ama öyle değilmiş !
Bu da gösteriyor ki, dünyanın en ileri teknolojilerine sahip bir ülkede de yaşasanız, konu insan ve teknoloji olunca, yaratıcılığın sınırı yok !
Yarından itibaren tekrar güzel ülkemin güzel köşelerinden, ya da içinde yaşadığımız bu muhteşem dünyanın başka köşelerinden karelerle karşınızda olacağım !

Photo Information
Viewed: 61043
Points: 44
Discussions
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7135 W: 508 N: 21767] (115572)
View More Pictures
explore TREKEARTH