Photos

Photographer's Note

This is the model of Maiden’s Castle situated on a small island in Mersin Province. At the time, I was experimenting with the resident HDR mode of my camera, so I took one shot in RAW and one in HDR. It turns out that in this case, the RAW file yielded a better final photo under similar postrocessing than the HDR file (shown in the workshop).

The medieval name of the island was Crambusa (in medieval Greek Γραμβούσσα, Gramvoussa). It is about 300 metres (980 ft) off shore in the Mediterranean Sea. The total area of the island is about 15,000 square metres (160,000 sq ft) and the castle covers most of this area. Kızkalesi, the town facing the island in the main land which shares the same name as the island is 23 kilometres (14 mi) to Erdemli (district center) and 60 kilometres (37 mi) to Mersin (province center). The castle is thought to have been built by Byzantine Emperor Alexios I Komnenos after the First Crusade. It was extensively rebuilt in the 13th century by Leo I and at least one subsequent monarch of the Armenian Kingdom of Cilicia. Archaeological surveys published in 1982 and 1987 found that the original Byzantine plan survives primarily at the south with the characteristic square towers. The Armenians rebuilt the north and west sides of the castle with their distinctive rusticated ashlar masonry and round towers. They also put new facing stone on most of the Byzantine construction. Two Armenian inscriptions reportedly mention the rebuilding of this site by King Leo I (1206) and King Het‛um I (1251). The Armenians also built a barrel vaulted chapel inside the fort. The island was once connected to the mainland fort, Corycus castle, by a breakwater. The Armenians called this fortress Gorygos (Կոռիկոս) but as it was slowly conquered by Turkish Empires the name changed to Kızkalesi.

This will be the last photo I upload for a while. Tomorrow morning, we will leave for a family vacation in New England. After we get back, I might continue this series or start a new one, inspired by the new places we will have visited.


Kızkalesi 1/25

Bu, Mersin ilinde küçük bir adada bulunan Kızkalesi'nin modelidir. O zaman, kameramın yerleşik HDR modunu deniyordum, bu yüzden RAW ve HDR'de bir fotoğraf çektim. Bu durumda, RAW dosyası, HDR dosyasından (atölyede gösterilen) benzer işlem sonrası daha iyi bir son fotoğraf ortaya çıkarmıştır.

Adanın ortaçağdaki adı Crambusa (ortaçağ Yunancası Γραμβούσσα, Gramvoussa) idi. Akdeniz'de sahilden yaklaşık 300 metre (980 ayak) uzaklıktadır. Adanın toplam alanı yaklaşık 15.000 metrekaredir (160.000 ayak kare) ve kale bu alanın çoğunu kapsamaktadır. Ada ile aynı adı taşıyan ana arazide adaya bakan kasaba Kızkalesi, Erdemli'ye (ilçe merkezi) 23 kilometre (14 mil) ve Mersin'e (il merkezi) 60 kilometre (37 mil) uzaklıktadır. Kalenin İlk Haçlı Seferi'nden sonra Bizans İmparatoru Aleksios Komnenos I tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. 13. yüzyılda, I. Leo ve Kilikya Ermeni Krallığı'nın en azından bir sonraki hükümdarı tarafından kapsamlı bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. 1982 ve 1987 yıllarında yayınlanan arkeolojik araştırmalar, orijinal Bizans planının temel olarak karakteristik kare kuleleriyle güneyde yaşadığını tespit etmiştir. Ermeniler, kalenin kuzey ve batı taraflarını, kendine özgü rustik taş duvarlar ve yuvarlak kuleler ile yeniden inşa ettiler. Ayrıca Bizans inşaatının çoğuna yeni bir cephe taşı koydular. İki Ermeni yazıtının, Kral Leo I (1206) ve Kral Het‛um I (1251) tarafından bu sitenin yeniden inşasına değinildiği bildirilmiştir. Ermeniler ayrıca kalenin içinde bir tonoz kemerli şapel inşa ettiler. Ada bir zamanlar anakara kalesi Corycus kalesine bir dalgakıranla bağlıydı. Ermeniler bu kaleyi Gorygos (Կոռիկոս) olarak adlandırmışlardı, fakat Türk İmparatorlukları tarafından yavaş yavaş fethedildikçe isim, Kızkalesi olarak değiştirildi.

Bu, bir süreliğine yüklediğim son fotoğraf olacak. Yarın sabah New England'da bir aile tatili için ayrılacağız. Geri döndükten sonra, bu diziye devam edebilir veya ziyaret edeceğimiz yeni yerlerden ilham alarak yeni birine başlayabilirim.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1057 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 9.36 mm (in 35mm: 51.7 mm)
Date Taken: 2018-07-23 14:47
Metering Mode: Evaluative
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 738
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15387] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH