Photos

Photographer's Note

This is an overall view of Miniatürk, stitched from four photos. The entrance to the park is elevated and one can go down to ground level to view the 1/25 scaled structures by the ramps on either side.

According to its website, Miniatürk is not limited to modern Turkey or to the Turkish culture, but brings together traces of a co-existence of several civilizations in the whole old Ottoman realm with all the values that has made Anatolia what it is today. It is the symbol of civilizations dating as far back as 3000 thousand years ago where peace, tolerance and justice prevailed.

A team, supported by expert advisors, chose, by a painstaking selection procedure, the caravanserais, mosque complexes, madrasahs, bridges, railway stations, castles, defense walls, mausoleums, mosques, churches, synagogues, palaces, mansions, obelisks, monuments, statutes as well as unique natural formations such as Pamukkale’s white cascades and Cappadocia’s fairy chimneys to be exhibited in Miniatürk.
Bu, Miniatürk'ün dört fotoğraftan dikilmiş olan genel bir görünümü. Parkın girişi yükseltilmiştir ve 1/25 ölçekli yapıları görmek için yer seviyesine her iki taraftaki rampalarla inilebilir.

Web sitesine göre, Miniatürk modern Türkiye ya da Türk kültürüyle sınırlı kalmamakta, aynı zamanda eski Osmanlı aleminde bir çok medeniyetin bir arada var oluşunun izlerini Anadolu'yu günümüze getiren tüm değerlerle bir araya getirmektedir. Barış, hoşgörü ve adaletin hüküm sürdüğü 3000 bin yıl öncesine dayanan medeniyetlerin sembolüdür.

Uzman danışmanlar tarafından desteklenen bir ekip, özenli bir seçim prosedürü ile, kervansaraylar, cami kompleksleri, medreseler, köprüler, tren istasyonları, kaleler, savunma duvarları, mozoleler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, konaklar, dikilitaşlar, anıtların yanı sıra Pamukkale'nin beyaz kaskadları ve Kapadokya'nın peri bacaları gibi Miniatürk'te sergilenecek eşsiz doğal oluşumlarını seçti.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 749 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-07-23 13:39
Metering Mode: Evaluative
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, ikeharel, pajaran, jhm, PiotrF, ChrisJ, cornejo has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 794
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6812 W: 291 N: 14551] (54623)
View More Pictures
explore TREKEARTH