Photos

Photographer's Note

Mardin used to be an important center of the Western Asia for both its strategic location and commercial richness. Mardin was once a very important center for religions. Architectural structures belonging to different epochs have reached out time in a unique architectural integrity.

Basic building material is easily workable limestone. Reflecting all characteristics of a closed-in way of life, traditional Mardin houses are surrounded by 4-meter high stonewalls. They have a distinguished place in the housing architecture of Anatolia with their unique plans, embellishments and materials and presently give the city a character of open-air museum.

Gerek stratejik konumu gerekse ticari zenginliği açısından Mardin, Ön Asya coğrafyası içinde önemli bir merkezdir. Dinler açısından çok önemli bir merkez olan Mardin’de, çeşitli dönemlerin eserleri, benzer yapı geleneğini yansıtarak belirli bir mimari bütünlük içinde günümüze kadar ulaşmıştır.

Kentin mimarisinde kullanılan temel malzeme kolay işlenebilen kalker taşıdır. Kapalı yaşam biçiminin tüm özelliklerini yansıtan Mardin Evleri, 4 metre yüksekliğe varan duvarlarla çevrelenir ve sokaktan ayrılır. Gerek planları, gerekse bezeme ve malzemeleri ile Anadolu konut mimarisinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan Mardin evleri, kente açık hava müzesi özelliğini kazandırmaktadır.

Bergenphotos, ahmetgedikli has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1912
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by Seref Halicioglu (WepWaWet) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 355 W: 5 N: 629] (3798)
View More Pictures
explore TREKEARTH