Photos

Photographer's Note

Beykoz Korusu ,small forest in Beykoz itself there is a large park on the hillside, and a number of attractive Ottoman fountains.
in history, at the age of Ottoman Sultan Abdulaziz placed a bet on this small forest, with this in mind played backgammon with Abraham Pasha on it according to rumors, and Abraham pasha won the game and became landlord of this area. During II. Abdülhamit 's dynasty ,he annoyed this great place belonged to Abraham pasha and wanted get back this great place , and bought this place from Abraham pasha who was the landlord of Abraham Pasha small forest at those days. Besides, it called "Abraham Pasha OR Avram pasha OR just Avrampasa small forest" at those days. The Avrampasa still in use at a public bus stop name as pictured here. Area is 27.9 hectare wide(69 acres)


Beykoz Korusu ya da Abraham Paşa Korusu, İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı sırtlarında, Beykoz ile Paşabahçe semtleri arasında geniş bir arazi üzerine yayılmıştır. Yüzölçümü 27,9 hektardır. Boğaz'a bakan yamaçlardan başlayarak içlerde Riva'ya kadar uzanır. Doğuda doğal ormanlarla bütünleşir.

Koru adını, Mısır Hıdivi Mehmet Ali Paşa'nın yakın adamlarından olan Ermeni kökenli Erem Amira'nın torunu Abraham Paşa'dan almaktadır. Abraham Paşa, dönemin Osmanlı padişahı Abdülaziz'le dostluk kurmuş ve bir rivayete göre padişahla oynadığı bir tavla oyununda galip gelmesi üzerine bu korunun bulunduğu geniş araziyi kazanmıştır.

Abdülaziz'in ardından Osmanlı tahtına çıkan II. Abdülhamit, Abraham Paşa'nın İstanbul'da sahip olduğu geniş topraklardan rahatsız duymuş, bu araziyi kendisinden satın alarak, Paşabahçe Koyu'na bakan bölümünü Hürriyet Bahçesi adıyla park olarak düzenleyerek halkın kullanımına sunmuştur.

Abraham Paşa'nın mülkiyetindeyken, koru Fransız bahçe uzmanları tarafından düzenlenmiş, içinde köşkler, kuşhaneler ve hazuzlar inşa edilmiştir. Türkiye ikliminde doğal olarak yetişmeyen, yurtdışından getirilmiş egzotik bitki ve ağaçlar dikilmiştir. Koru içinde küçük bir tiyatro yaptırılmışsa da, bu tiyatro 1937 yılında çıkan bir yangında yıkılmıştır. İki büyük yapay mağara, beş havuz, kayalarla oluşturulmuş 3 yapay çağlayan bulunmaktadır. Havuzlardan birinin içinde küçük bir yapay ada vardır.

Günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan koru, halkın ziyaretine açıktır. İçinde iki otopark, iki kır kahvesi, bir restoran, iki sera, açık spor alanları, çocuk parkı, oturma terasları ve piknik alanları bulunmaktadır. Boğaz tarafından Kocaburun Caddesi ve kuzeyden Kavakdere Caddesi aracılığıyla koruya ulaşılabilir. Koruda bulunan ağaçlar arasında sekoya, kırmızı yapraklı karaağaç ve Japon saforası gibi nadide türler bulunur. Bunların yanısıra çok miktarda at kestanesi, çınar, ıhlamur, meşe, erguvan ve akasya türü de bulunur.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 5773
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Hakki UCAR (xramm) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 278 W: 66 N: 125] (1831)
View More Pictures
explore TREKEARTH