Photos

Photographer's Note

End Summer Look...

I don't know if you have made the same experience like me; in many summer resorts throughout Turkey, people feed unattented dogs or cats with the rests of their food. Some chicken or meat bones etc..
And than when the summer ends, people move away back to their winter houses all those animals are been left over to their faith ; similar scenes can be seen everywhere. I made this capture end of 2006 in Urla near İzmir. This dog made a hole through the fly net in the door to the kitchen of the house (from where it got food throughout the summer months) and was patiently waiting for his "doggy pack" !!

Yaz sonu bakışı...

Sizler de benim yaşadıklarıma benzer şeyler yaşamışsınızdır mutlaka; Türkiyedeki pek çok yazlık sitede, yaz boyunca, sahipsiz kedi ve köpekler yemek artıkları ile beslenir..
Sonra yaz biter, insanlar kışlıklarına dönerler, hayvanlara bakanlar birden yokolunca bu ve benzeri sahneler görmeye başlarız. Bu kareyi 2006 yılı sonunda Urlada çektim. Yaz boyunca beslendiği mutfak kapısındaki sinek telinden, burnunun geçeceği kadar bir delik açmış ve sabırla "rızkını" bekliyor.

explore TREKEARTH