Photos

Photographer's Note

Dear TE friends all over the world. This is my 400th entry to TE. Temple of the goddess Aphrodite in the antique city of Aphrodisias in Karia-Turkey. The goddess of love and beauty !
When I started on 24.01.2006 I could not imagine that I would be able to send almost every day a capture to TE. But after a while I’ve noticed, that this got almost a part of my life.
Normally I put my shots around 10:30 every morning. Than after only 10 minutes , first critics start to come in !
When I retired end of 2001, after almost 40 years of hard working, I noticed that some of my friends were only been so called ‘business friends’ . The number of them is now reduced to a minimum. Than I found back to my firends from highschool, whom I’d missed in the past.
But now, as being a member of this huge international family, I’m so glad to be here; to get every single day messages from China to Venezuela; from Greece to India; from France to Germany; from Turkey to Romania; from the States to Austria etc etc.
Many many million thanks to all my TE friends from all over the world, who are making my retirement days such happy and such colorfull.

This 400th shot I would like to dedicate to my dear friend Hercules Milas in Greece, with my warmest regards from this shore of the Aegeis and wish to all of you good light for your shots, health and happiness.
MESUT ILGIM

Bütün dünyadaki sevgili TE dostlarım. Bu benim TE’ye yolladığım 400. resim. Batı Anadolu’nun Karya bölgesinde yer alan Aphrodisias antik kentinde tanrıça Afrodit’e atanmış tapınak. Aşkın ve güzelliğin tanrıçası !
24 Ocak 2006 da TE ye fotoğraflarımı göndermeye başladığımda, TE ye neredeyse hergün bir resim gönderebileceğimi düşünememiştim. Ancak bir süre sonra, TE nin, yaşamımın bir parçası haline geldiğini gördüm. Normalde sabah 10:30 civarında resimlerimi gönderiyorum. Ve sadece 10 dakika sonra ilk kritikler gelmeye başlıyor.
2001 yılı sonunda, 40 yıllık ve oldukça yorucu bir çalışma hayatından sonra emekli olduğumda, bazı dostlarımın sadece “iş arkadaşları” olduğunu gördüm. Onların sayısı şimdilerde çok azaldı. Daha sonra, uzun seneler irtibatımın kesilmiş olduğu orta okul ve lise arkadaşlarımla buluştum. Ancak bugün koskocaman bir ailenin ferdi olarak burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum; hergün Çin’den Venezuela’ya ; Yunanistandan Hindistana; Fransadan, Almanyaya ; Türkiyeden, Romanyaya ; Amerika Birleşik Devletlerinden Avusturyaya vs vs kadar pek çok TE dostumla haberleşmek beni son derece mutlu ediyor, ve emeklilik günlerimi son derece mutlu ve renkli bir şekilde geçirmeme neden oluyor.

Bu 400.resmi Yunanistandaki sevgili dostum Hercules Milas’a ithaf ediyorum ve ona Ege’nin bu yakasından en sıcak selamlarımı gönderiyor ; hepinize de resimleriniz için bol ışık ve de herşeyden evvel sağlık ve mutluluklar diliyorum.
MESUT ILGIM

Photo Information
Viewed: 2192
Points: 70
Discussions
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7221 W: 508 N: 22309] (117680)
View More Pictures
explore TREKEARTH