Photos

Photographer's Note

Atlantis Paradise Island offers an extraordinary collection of marine habitats and aquarium exhibits. These include lagoons, caves, coral formations and breathtaking underwater ruins designed to showcase exotic marine life. Species range from dolphins and sea lions to sharks, rays, barracuda, to piranha, eels and even endangered alligator gar. Atlantis Resort hosts the largest such exhibit in the Caribbean and one of the largest in the world. It encompasses 14 lagoons, eight million gallons of salt water and more than 50,000 aquatic animals representing over 250 marine species.

The Dig is an aquarium designed as an 11,000-year-old lost continent. The Dig provides a unique excursion into a wondrous civilization that is now home to some of the world’s most exotic sea creatures. Here, the guests can embark on a journey through the streets and tunnels of the fabulous lost city of Atlantis while touring stunning marine life exhibits. Reflecting the tunnels and thoroughfares of the lost continent, Paradise Island’s The Dig features habitats for 100 venomous Indo-Pacific Ocean lionfish, 500 piranhas, iridescent jellyfish and six-foot Moray Eels. There are special environments for nine species of enormous groupers. And in separate, smaller “Jewel Habitats,” multitudes of brilliantly colored tropical fish dwell.

The workshop provides other photographs from The Dig.


Kazı

Atlantis Paradise (Cennet) Adası denizel yaşam alanları ve akvaryumları sergileyen olağanüstü bir koleksiyon sunar. Bunlar lagünler, mağaralar, mercan oluşumları ve egzotik deniz yaşamı sergilemek için tasarlanmış nefes kesen sualtı kalıntılarını içerir. Türler yunuslar ve deniz aslanlarından köpekbalıkları, ışınlar, barakuda, piranhalar, mürenler ve hatta nesli tükenmekte olan timsah gara kadar değişir. Atlantis Tatil Köyü Karayipler'de en büyük ve dünyanın en büyüklerinden bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 14 lagün, sekiz milyon galon tuzlu su ve 250’nin üzerinde deniz türünü temsil eden 50.000'den fazla su hayvanını kapsar.

The Dig (Kazı) 11.000 yıllık kayıp kıta olarak tasarlanmış bir akvaryumdur. The Dig şimdi dünyanın en egzotik deniz canlılarının bazıları için ev olmuş harikulade bir uygarlığın içine benzersiz bir gezi sağlar. Çarpıcı deniz yaşamı sergileri turlarken burada misafirler Atlantis’in muhteşem bir kayıp şehrinin sokaklarında ve tünellerinde bir yolculuğa çıkabilirler. Kayıp kıtanın tünelleri ve işlek caddelerini yansıtan Paradise Adası'nın The Dig’i 100 zehirli Hint- Pasifik Okyanusu arslanbalıkları için habitatlar, 500 piranhalar, yanardöner denizanaları ve altı ayaklık mürene sahiptir . Dokuz tür büyük orfoz için özel ortam vardır. Ve ayrı, daha küçük "Mücevher Habitatlarda" parlak renkli kalabalık tropikal balıkları yaşar.

Atölye The Dig’den diğer fotoğrafları sağlar .

COSTANTINO, jhm, mirosu, ikeharel, Miguel82, abmdsudi, pajaran, jcpix, kato, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2794
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6804 W: 291 N: 14531] (54551)
View More Pictures
explore TREKEARTH