Photos

Photographer's Note

Marabout (Arabic murabit, literally, "the tied one") refers in North Africa to saints or holy persons, living or dead, reputed to serve as intermediaries in securing Allah's blessings for their clients and supporters. The term also refers to their shrines.

The Marabout de Sidi Abderrahmane is one of Casablanca’s more intriguing religious sites. It is the shrine of Sidi Abderrhamane Thaalibi, the founder of the Thaalibiya (now Algiers). He is generally considered to be a Saint by most Moroccans, and his burial grounds are seen as being holy ground. Many people make informal pilgrimages to the Marabout de Sidi Abderrahmane in Morocco to reflect on life or to seek spiritual enlightenment. The custom of visiting venerated tombs for such purposes has a special place in the lives of many Moroccans. The roots of this tradition can be traced back to ancient times when the Berbers believed in the polytheistic religions. Herodotus mentioned the tradition too, when he spoke of the Nasamones bringing animal sacrifices to the tombs of holy men. A large number of people also visit the Marabout de Sidi Abderrahmane in search of a cure because it is believed that Saint Abderrahmane has miraculous healing powers.

The Marabout de Sidi Abderrahmane is located just off the coast of Casablanca on a large, rocky outcrop of land. It is accessible by foot only during low tide. This photo is a view of the shrine from our hotel room balcony. There was construction around it, I think they were building a causeway to the island.


Marabout de Sidi Abderrahmane

Marabout (Arapça murabit, kelimenin tam anlamıyla, "bağlı biri") Kuzey Afrika'da azizleri, ya da müşterileri ve destekçileri için Allah'ın nimetine aracı olarak hizmet eden tanınmış canlı veya ölü kutsal kişileri kasteder. Terim aynı zamanda onların türbeleri için de kullanılır.

Marabout de Sidi Abderrahmane Casablanca'nın en ilgi çekici dini mekânlarından biridir. Burası Thaalibiya’nın (şimdiki Cezayir şehri) kurucusu Sidi Abderrahmane Thaalibi’nin türbesidir. O genel olarak bir çok Faslı tarafından Aziz olarak kabul edilir ve onun mezar alanları kutsal toprak olarak görülür. Birçok kişi hayatı düşünmek için ya da ruhsal aydınlanma aramak için Fas'ta Marabout de Sidi Abderrhmane’ye gayriresmi hac yolculuğu yaparlar. Bu amaçlar için kutsal mezar ziyaretinin birçok Faslının hayatında özel bir yeri vardır. Bu geleneğin kökleri Berberilerin çoktanrılı dinlere inandıkları antik çağlara kadar dayanır. Herodot, Nasamonların kutsal adamlarınn mezarlarına kurban hayvan getirdiklerini belirtirken bu gelenekten bahseder. Bu insanların büyük bir kısmı da bir çare arayışı içinde Marabout de Sidi Abderrhmane ziyaret eder çünkü Aziz Abderrahmane’ın mucizevi iyileştirici güçleri olduğuna inanılır.

Marabout de Sidi Abderrahmanesadece Casablanca kıyılarının hemen açığında büyük, kayalık bir arazi üzerinde yer almaktadır. Sadece düşük gelgit sırasında yürüyerek ulaşılabilir. Bu fotoğraf bizim otel odasının balkonundan türbenin bir görünümüdür. Etrafında inşaat vardı, sanırım adaya bir geçit yolu yapılıyordu.

abmdsudi, maloutim, pajaran, Didi, danos, jhm, ourania, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
 • Copyright: Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6800 W: 291 N: 14526] (54521)
 • Genre: Places
 • Medium: Color
 • Date Taken: 2013-03-04
 • Categories: Architecture
 • Exposure: f/5.0, 1/250 seconds
 • More Photo Info: view
 • Map: view
 • Photo Version: Original Version
 • Date Submitted: 2013-07-22 9:00
Viewed: 4725
Points: 26
Discussions
 • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6800 W: 291 N: 14526] (54521)
View More Pictures
explore TREKEARTH