Photos

Photographer's Note

A medina quarter is a distinct city section found in many North African cities. The medina is typically walled, contains many narrow and maze-like streets. The Old Medina (predating the French protectorate) of Casablanca attracts fewer tourists than the medinas of cities like Fes and Marrakech. However, it has undergone some restoration in recent years. Included in this project have been the western walls of the medina, its skala, or bastion, and its colonial-period clock tower.

This is looking inside, beyond the eastern walls of the medina. The minaret of an ancient mosque is competing with rooftops, satellite dishes and TV antennas for attention.


Uydu Çanakları Tarafından Gizlenmiş

Bir medine semti birçok Kuzey Afrika şehirlerde bulunan ayrı bir şehir bölümüdür. Medine, genellikle duvarlıdır ve birçok dar ve labirent gibi sokakları içerir. Kazablanka Eski Medinesi (Fransız himayesi öncesinden kalmış) Fes ve Marakeş gibi şehirlerin medinelerinden daha az turist çekiyor. Ancak, son yıllarda bazı restorasyona uğramıştır. Bu projeye medinenin batı duvarları, skalası veya kalesi, ve sömürge döneminden saat kulesi dahil olmuştur.

Bu, içeriye, medinenin doğu duvarlarının ötesine bakıyor. Eski bir caminin minaresi ilgi için çatılar, uydu çanakları ve TV antenleri ile yarışıyor.

ikeharel, Kugart, PaulVDV, ourania, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3513
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7024 W: 300 N: 15075] (56742)
View More Pictures
explore TREKEARTH